Naszą witrynę przegląda teraz 153 gości 
Skup nieruchomości, płacimy gotówką

..::Reklama::..
Nie ma kina jest cyrk

Nie ma kina jest cyrk

 W Mikołowie najtwardszym materiałem budowlanym jest urzędniczy beton. Od trzech lat trwają starania, aby na obrzeżach śródmieścia, na terenach byłej papierni, wybudować nowoczesną galerię handlowo-usługową z kinem. W tym czasie inwestor zdążył już wybudować na Śląsku trzy podobne obiekty.

Co traci Mikołów i generalnie cały powiat? Inwestycję wartą ponad 60 mln zł, 200 miejsc pracy i milion złotych podatków rocznie. Tracą też mieszkańcy. W galerii, oprócz sklepów, biur i gastronomii, miało powstać także kino. Pomysł na zagospodarowanie starej papierni przy ul. Rybnickiej 5 pojawił się w 2014 roku. Poprzedni burmistrz dał zielone światło. Podobno, Marek Balcer obiecał inwestorowi nawet tytuł honorowego mikołowianina, jeżeli uda mu się zburzyć pusty, bezużyteczny i zrujnowany zakład, stwarzający zagrożenie dla życia, który obok gmachu po byłej komendzie policji, stał się symbolem gospodarczej bezradności i bierności władz miasta. Stanisław Piechula, po zwycięskich wyborach, nie wycofał decyzji poprzednika.

Papiernia była stara, ale nie na tyle, aby wziął ją w obronę wojewódzki konserwator zabytków.  

Budynek został wyburzony. Henryk Dobrzyński i Grzegorz Bartniczek, właściciele terenu, szybko dogadali się  z inwestorem, budującym nowoczesne i estetyczne galerie handlowe. Ten z kolei zawarł wstępne porozumienia z firmami, które chcą uruchomić usługi w Mikołowie. Finansowo i organizacyjnie wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Brakuje tylko jednego. Dobrej woli ze strony samorządu. W miejskich planach ta część miasta przeznaczona jest pod działalność przemysłową. Aby powstał nowy obiekt, trzeba zmienić kwalifikację terenu z uciążliwego przemysłu na działalność przyjazną dla centrum Mikołowa (handel, usługi, mieszkania). - W maju 2015 roku została podpisana przedwstępna umowa sprzedaży. Byłem przekonany, że kolejne czynności administracyjno-prawne będą tylko formalnością. Tymczasem władze zachowują się tak, jakby im nie zależało na inwestycji, która przyniesie nie tylko pieniądze do budżetu, ale podniesie także standard Mikołowa - mówi Henryk Dobrzyński. - Robimy, co możemy, aby przyspieszyć procedury, ale dla tej inwestycji musimy zmienić studium. Radni zgodzili się na to i zadanie zostało już zlecone. Kiedy zmienimy studium, to będziemy jeszcze musieli zmienić plany miasta w tym miejscu, co zresztą już robimy. Niestety trwa to długo, ponieważ trzeba uzyskać jeszcze szereg opinii i uzgodnień. Zresztą zmieniamy plany dla wszystkich ludzi w mieście, a niektórzy czekają na to ponad 14 lat - mówi Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa. Inwestor zaproponował nawet miastu, że skoro jest problem, to pomoże w pracach planistycznych. Ofertę odrzucono. Samorządowcy chcą to zrobić swoimi siłami.

Sytuacja jest - delikatnie mówiąc - dziwna.  

W polskich realiach, biurokracja i przeciąganie formalności nie są czymś niezwykłym. Dotyczy to nie tylko Mikołowa, ale całej administracji publicznej. Samorządowcy czasami jednak dostają wiatru w żagle, zwłaszcza kiedy pojawia się szansa na dużą i atrakcyjną inwestycję. Na rok przed wyborami jest rzeczą bezcenną pochwalenie się mieszkańcom, że na gruzowisku powstanie galeria handlowa z kinem. W Mikołowie, jak widać, takie zachęty nie działają. Formalności toczą się trzeci rok. W tym czasie, inwestor zbudował na Śląsku trzy podobne obiekty, najbliższy w Rudzie Śląskiej, w dzielnicy Bykowina. Należy mieć nadzieję, że także w Mikołowie wszystko potoczy się dobrze. Władze zmienią w końcu plany przestrzenne, a z kupy cegieł i gruzu wyrośnie estetyczna galeria. Możliwy też jest wariant pesymistyczny. Skoro w tym miejscu nadal obowiązuje przemysłowe zagospodarowanie terenu, właściciel może postawić tam np. skład budowlany. To szybka inwestycja i w miarę łatwa kasa do zarobienia. Składowi budowlanemu towarzyszą zazwyczaj inne „atrakcje”: kawalkady ciężarówek, tumany pyłu, hałas. Jeżeli sprawy potoczą się w takim kierunku, pretensje do władz będzie miał nie tylko inwestor, ale sami mieszkańcy. 

Być może tyle trwają procedury, uzgodnienia, opinie itd. Nawet jeżeli to wszystko prawda, to miasto musi zrobić coś, aby tę biurokratyczną machinę przyspieszyć i naoliwić. Bo logika podpowiada, że to nie jest normalne, aby rezygnować z tak ciekawej i dochodowej inwestycji. Poza tym zawsze można postawić inne pytanie: może komuś zależy, aby teren po byłej papierni leżał odłogiem? 

Jerzy Filar 

Źródło :  NASZA GAZETA kwiecień 2017r.

Artykuł w formacie .PDF do pobrania : http://e-laziska.pl/pdf/Rybnicka5_Mikołów.pdf 


..::Reklama::..
Łaziska Górne Ratusz 1936 rok

Lata 1900-1915 , Łaziska Górne, ul. Świerczewskiego 28

Noclegi Katowice


..::Reklama::..
 • Rowerzyści z metropolii łączą się. Będzie nacisk na władze


 • Sosnowiczanin marzy, by na Trójkąt Trzech Cesarzy wróciły szlabany graniczne
  Przeszkolony most, hotel i restauracja na przeciwnych brzegach rzeki, do tego szlabany i strażnicy trzech cesarstw w historycznych strojach. Tak zdaniem Leszka Langiera z Sosnowca mógłby wyglądać Trójkąt Trzech Cesarzy, gdyby urzędnicy w końcu docenili potencjał tego terenu.


 • Mieszkańcy centrum Katowic to nie drugi sort. Trzeba takich działań nie tylko od święta
  Z okazji meczu piłkarskiego Polska - Korea Południowa władze Katowic postanowiły uniemożliwić wjazd z ulicy Chorzowskiej na Tysiąclecie. W ten sposób chcą ochronić osiedle przed zamienieniem się w jeden wielki parking. To świetny ruch, pytanie jednak, dlaczego na co dzień w podobny sposób nie da się pomóc mieszkańcom centrum.


 • Jan Olbrycht europosłem roku 2018
  Jan Olbrycht, poseł Parlamentu Europejskiego z woj. śląskiego, odebrał w środę nagrodę MEP Awards 2018. Olbrychta wyróżniono w kategorii sprawy gospodarcze i monetarne.


 • Ksiądz nie zostanie ukarany za zakłócanie spokoju. Ale bije już tylko jeden z trzech dzwonów
  Sąd w Rybniku umorzył sprawę ojca Jana Pilka, proboszcza parafii Królowej Apostołów. Był on oskarżony o zakłócanie spokoju poprzez uruchamianie kościelnych dzwonów. - To nie jest wykroczenie - stwierdzili sędziowie. Prokuratura zapowiada, że nie będzie odwoływała się od tej decyzji.


 • XI Targi Pracy i Praktyk Studenckich w dąbrowskiej WSB [ZDJĘCIA]
  Jak stworzyć sensowny biznes w wieku 17 lat? Jak zarabiać dużo i szybko? Jak wyjechać do Stanów Zjednoczonych już na tegoroczne wakacje? Mogli się tego dowiedzieć młodzi ludzie, którzy odwiedzili XI Targi Pracy i Praktyk Studenckich w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.


 • Wystawa o polskich bohaterach w poniemieckich schronach w Bytomiu
  Społecznicy ze stowarzyszenia Pro Fortalicium urządzają w dwóch poniemieckich schronach w Bytomiu wystawę o polskich bohaterach, którzy dostarczyli aliantom informacje o rakietach V2.


 • Nad Jeziorem Goczałkowickim uruchomiono tarczę meteorologiczną dla naszego województwa
  Nowoczesny radar, który zamontowano obok zapory w Goczałkowicach, nie tylko pomoże w wypełnianiu przez jezioro funkcji przeciwpowodziowej, ale także umożliwi precyzyjne określenie obszarów zagrożonych groźnymi zjawiskami meteorologicznymi i ostrzeganie ich mieszkańców.


22 Marca 2018
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Bazylissa,
Bogusław,
Godzisław,
Katarzyna,
Kazimierz, Paweł
Do końca roku zostało 285 dni.
..::Reklama::..

Polecamy w TV

 • Rodzinka.pl
  jutro 23.03.2018 21:40 TVP 2 Ludwik pozbywa się Violi - udaje chorego. Boscy zdają sobie sprawę, że Maria i Marek w duecie są trudni do zniesienia. Kacper i Zosia zastanawiają się nad tym, kim by nie chcieli być, gdy dorosną. Kłótnia Kuby i Agaty nabiera niespodziewanego obrotu. Ludwik jest zazdrosny o trenera Kacpra, którym zachwyca się Natalia. tv.wp.pl

Skup nieruchomości, płacimy gotówką


Partnerzy medialni ......