Naszą witrynę przegląda teraz 262 gości 
Skup nieruchomości, płacimy gotówką

..::Reklama::..
Nie ma kina jest cyrk

Nie ma kina jest cyrk

 W Mikołowie najtwardszym materiałem budowlanym jest urzędniczy beton. Od trzech lat trwają starania, aby na obrzeżach śródmieścia, na terenach byłej papierni, wybudować nowoczesną galerię handlowo-usługową z kinem. W tym czasie inwestor zdążył już wybudować na Śląsku trzy podobne obiekty.

Co traci Mikołów i generalnie cały powiat? Inwestycję wartą ponad 60 mln zł, 200 miejsc pracy i milion złotych podatków rocznie. Tracą też mieszkańcy. W galerii, oprócz sklepów, biur i gastronomii, miało powstać także kino. Pomysł na zagospodarowanie starej papierni przy ul. Rybnickiej 5 pojawił się w 2014 roku. Poprzedni burmistrz dał zielone światło. Podobno, Marek Balcer obiecał inwestorowi nawet tytuł honorowego mikołowianina, jeżeli uda mu się zburzyć pusty, bezużyteczny i zrujnowany zakład, stwarzający zagrożenie dla życia, który obok gmachu po byłej komendzie policji, stał się symbolem gospodarczej bezradności i bierności władz miasta. Stanisław Piechula, po zwycięskich wyborach, nie wycofał decyzji poprzednika.

Papiernia była stara, ale nie na tyle, aby wziął ją w obronę wojewódzki konserwator zabytków.  

Budynek został wyburzony. Henryk Dobrzyński i Grzegorz Bartniczek, właściciele terenu, szybko dogadali się  z inwestorem, budującym nowoczesne i estetyczne galerie handlowe. Ten z kolei zawarł wstępne porozumienia z firmami, które chcą uruchomić usługi w Mikołowie. Finansowo i organizacyjnie wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Brakuje tylko jednego. Dobrej woli ze strony samorządu. W miejskich planach ta część miasta przeznaczona jest pod działalność przemysłową. Aby powstał nowy obiekt, trzeba zmienić kwalifikację terenu z uciążliwego przemysłu na działalność przyjazną dla centrum Mikołowa (handel, usługi, mieszkania). - W maju 2015 roku została podpisana przedwstępna umowa sprzedaży. Byłem przekonany, że kolejne czynności administracyjno-prawne będą tylko formalnością. Tymczasem władze zachowują się tak, jakby im nie zależało na inwestycji, która przyniesie nie tylko pieniądze do budżetu, ale podniesie także standard Mikołowa - mówi Henryk Dobrzyński. - Robimy, co możemy, aby przyspieszyć procedury, ale dla tej inwestycji musimy zmienić studium. Radni zgodzili się na to i zadanie zostało już zlecone. Kiedy zmienimy studium, to będziemy jeszcze musieli zmienić plany miasta w tym miejscu, co zresztą już robimy. Niestety trwa to długo, ponieważ trzeba uzyskać jeszcze szereg opinii i uzgodnień. Zresztą zmieniamy plany dla wszystkich ludzi w mieście, a niektórzy czekają na to ponad 14 lat - mówi Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa. Inwestor zaproponował nawet miastu, że skoro jest problem, to pomoże w pracach planistycznych. Ofertę odrzucono. Samorządowcy chcą to zrobić swoimi siłami.

Sytuacja jest - delikatnie mówiąc - dziwna.  

W polskich realiach, biurokracja i przeciąganie formalności nie są czymś niezwykłym. Dotyczy to nie tylko Mikołowa, ale całej administracji publicznej. Samorządowcy czasami jednak dostają wiatru w żagle, zwłaszcza kiedy pojawia się szansa na dużą i atrakcyjną inwestycję. Na rok przed wyborami jest rzeczą bezcenną pochwalenie się mieszkańcom, że na gruzowisku powstanie galeria handlowa z kinem. W Mikołowie, jak widać, takie zachęty nie działają. Formalności toczą się trzeci rok. W tym czasie, inwestor zbudował na Śląsku trzy podobne obiekty, najbliższy w Rudzie Śląskiej, w dzielnicy Bykowina. Należy mieć nadzieję, że także w Mikołowie wszystko potoczy się dobrze. Władze zmienią w końcu plany przestrzenne, a z kupy cegieł i gruzu wyrośnie estetyczna galeria. Możliwy też jest wariant pesymistyczny. Skoro w tym miejscu nadal obowiązuje przemysłowe zagospodarowanie terenu, właściciel może postawić tam np. skład budowlany. To szybka inwestycja i w miarę łatwa kasa do zarobienia. Składowi budowlanemu towarzyszą zazwyczaj inne „atrakcje”: kawalkady ciężarówek, tumany pyłu, hałas. Jeżeli sprawy potoczą się w takim kierunku, pretensje do władz będzie miał nie tylko inwestor, ale sami mieszkańcy. 

Być może tyle trwają procedury, uzgodnienia, opinie itd. Nawet jeżeli to wszystko prawda, to miasto musi zrobić coś, aby tę biurokratyczną machinę przyspieszyć i naoliwić. Bo logika podpowiada, że to nie jest normalne, aby rezygnować z tak ciekawej i dochodowej inwestycji. Poza tym zawsze można postawić inne pytanie: może komuś zależy, aby teren po byłej papierni leżał odłogiem? 

Jerzy Filar 

Źródło :  NASZA GAZETA kwiecień 2017r.

Artykuł w formacie .PDF do pobrania : http://e-laziska.pl/pdf/Rybnicka5_Mikołów.pdf 


..::Reklama::..
Łaziska Górne Ratusz 1936 rok

Lata 1900-1915 , Łaziska Górne, ul. Świerczewskiego 28

Noclegi Katowice


..::Reklama::..
 • Znany ośrodek otrzymał dofinansowanie z ministerstwa. Narciarze się ucieszą
  W popularnym ośrodku COS na Skrzycznem w Szczyrku przed sezonem zimowym zostaną przeprowadzone kolejne prace modernizacyjne. Dzięki nim narciarze będą mogli korzystać z lepiej naśnieżonych tras.


 • Nie żyje 17-latka, jej dwóch znajomych walczy o życie. Zaatakowano ich w mieszkaniu
  Mysłowiccy policjanci zatrzymali 22-latka, który jest podejrzewany o zamordowanie 17-latki oraz ciężkie ranienie dwóch jej znajomych. - Wszyscy zostali zaatakowani w mieszkaniu - mówi jeden z policjantów.


 • Vendo Park Dąbrowa Górnicza zostanie otwarty 29 czerwca. Niemiecka sieć otworzy tu pierwszy sklep w Polsce
  Uroczyste otwarcie nowego parku handlowego przy ul. Katowickiej w Dąbrowie Górniczej zaplanowano na piątek 29 czerwca. Inwestor zapowiada na ten dzień m.in. koncert Norbiego.


 • Wąskotorówka w weekend wyjeżdża na tory
  Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych uruchamia wakacyjne połączenie koleją wąskotorową.


 • W przyszłym roku miasta zapłacą o 100 mln zł więcej na komunikację. To test dla metropolii
  - Miło już było. Czas wziąć się za pracę - tak w metropolii komentują propozycję składki na komunikację publiczną w 2019 roku. W sumie miasta zapłacą o prawie 100 mln zł więcej niż w tym roku. W niektórych przypadkach wydatki wzrosną nawet o jedną trzecią.


 • Strzelał w centrum miasta. Ranił mężczyznę, uszkodził pojazdy
  35-letni mieszkaniec Mysłowic z kupioną dzień wcześniej wiatrówką poszedł postrzelać do centrum miasta. Ranił w skroń 58-latka, który palił na balkonie papierosa, uszkodził trzy samochody i autobus komunikacji miejskiej.


 • Pływający pomost na Stawikach jest już gotowy [ZDJĘCIA]
  Kilkanaście dni przed terminem na Stawikach zakończyła się budowa pływającego pomostu z altaną, leżakami i trampoliną.


 • Legendia organizuje nocną zabawę na karuzelach. Pierwsza edycja 23 czerwca
  23 czerwca do wesołego miasteczka powróci dobrze znana i lubiana impreza - Legendia at Night, czyli nocna zabawa na karuzelach.


20 Czerwca 2018
Środa
Imieniny obchodzą:
Bogna, Bogumiła,
Bożena, Florentyna,
Franciszek, Michał,
Rafał, Rafaela,
Sylwery
Do końca roku zostało 195 dni.

Warning: Parameter 1 to modMainMenuHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /home/helmut007/ftp/e-laziska.pl/libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99
..::Reklama::..

Polecamy w TV

 • Sprawa dla reportera
  jutro 21.06.2018 22:20 TVP 1 Program społeczno-polityczny dotyczący aktualnych zjawisk i wydarzeń - nieprawidłowości w działalności instytucji, firm i ludzi. Dyskusje o sprawach kontrowersyjnych, bulwersujących społeczeństwo. tv.wp.pl

Skup nieruchomości, płacimy gotówką


Partnerzy medialni ......