Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 


Skup nieruchomości, płacimy gotówką


..::Reklama::..
Zamek w Niedzicy kryje wiele legend. Ma tam być ukryty skarb Inków
 Zamek w Niedzicy

Pierwsza legenda o zamku w Niedzicy dotyczy jego usytuowania na skale i raczej mało kto w nią wierzy. Druga legenda w wielu fragmentach nie jest fikcją. Może nawet w ogóle nią nie jest. Choć stwierdzenie, ile w tej historii prawdy jest bardzo trudne.
Zamek w Niedzicy znajduje się nad Jeziorem Czorsztyńskim, niedaleko Pienińskiego Parku Narodowego. Bliżej stąd na Słowację niż do leżącego 40 km na południowy zachód Zakopanego. Jest to jedna z większych atrakcji okolicy, dobrze znana tym, którzy dotarli nad Dunajec.
Zamek w Niedzicy pierwotnie był średniowieczną warownią zbudowaną na wapiennym wzniesieniu nad Dunajcem. Data jego budowy nie jest znana. Wiadomo tylko, że powstał na początku XIV wieku. Jego pierwszym właścicielem najprawdopodobniej był Kokosz Berzewicz.
Legenda o złym panie zamku w Niedzicy
Według jednej z legend, w czasie gdy Pieniny były pustoszone przez tatarskie najazdy, panem zamku był okrutny i próżny człowiek. W obawie o własną wygodę miał on zakazać udzielania schronienia w zamku wszystkim przybyszom.
Pewnego dnia przed bramą zjawiła się uciekająca przed Tatarami młoda zakonnica. Według legendy Zamek w Niedzicy wydawał się jej ratunkiem, ale wycieńczona ucieczką nie została wpuszczona do zamku.
Strażnik próbował przekonać pana zamku w Niedzicy, aby wpuścił zakonnicę do środka. Jednak bezskutecznie. Jeszcze tej samej nocy rozpętała się potężna burza, a niektórzy mieli słyszeć tajemnicze głosy, że pewnego dnia zamek pogrąży się w ruinie.
Według legendy o zamku w Niedzicy następnego dnia zobaczono na skalę rysę. Od tej pory szczelina się powiększa, aż pewnego dnia pochłonie zamek w ramach kary za nieudzielenie pomocy przez próżnego właściciela zamku w Niedzicy.
Legenda o skarbie Inków na Zamku w Niedzicy
Kolejna legenda związana z zamkiem w Niedzicy przenosi nas do XVIII wieku. Potomkiem Kokosza Berzewicza, Sebastian miał wyjechał do Ameryki Południowej, gdzie poślubił Indiankę ze szlacheckiego rodu. Doczekał się z nią córki Uminy, która wyszła za mąż za syna słynnego Tupaca Amaru.
W tym czasie wybuchło indiańskie powstanie przeciwko Hiszpanom. Zakończyło się ono klęską oraz śmiercią Tupaca Amaru. 
Według legendy, wtedy też Umina, jej mąż, Sebastian Berzewicz oraz inni ocalali zabierają cenne skarby i uciekają do Europy.

Ostatecznie Sebastian Berzewicz, Umina i jej syn Antonio, trafiają na zamekw Niedzicy. Tam mają być bezpieczni od ścigających ich Hiszpanów, ale po jakimś czasie w niewyjaśnionych okolicznościach Umina zostaje zabita.
Wnukiem Berzewicza zajęła się dalsza rodzina, która nie próbowała wyjaśnić sprawy skarbu Inków. Według legendy związanej z zamkiem w Niedzicy miało to przynosić nieszczęście.
Ile w tym prawdy? Trudno powiedzieć. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy w lipcu 1946 roku na zamku w Niedzicy pojawia się Andrzej Benesz. Legenda związana ze skarbem i zamkiem w Niedzicy jest ciągle żywa w jego rodzinie, bo to on jest jednym z potomków ocalałego Antonia. W asyście milicji rozbija stopień zamkowych schodów i wyciąga ołowianą tubę.
W środku był kipu, czyli indiańskie pismo węzełkowe. Miało ono być rozszyfrowane w Ameryce Południowej,ale tutaj znowu ślad po skarbie Inków się urywa. Andrzej Benesz, wtedy wicemarszałek Sejmu, zginął w wypadku samochodowym w 1976 roku. Skarb do dzisiaj ma być nieodnaleziony.

Źródło: onet.pl


..::Reklama::..
Łaziska Górne Ratusz 1936 rokNoclegi Katowice


..::Reklama::..
 • Pierwsze w tym roku porwane "dziecko" w ośrodku. W naturze miałoby większe szanse
  Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Mysikrólik" w Bielsku-Białej przyjął pod opiekę malutkiego zająca. Ludzie myśląc, że go ratują, ukradli go mamie.


 • Dwa pożary jednego wieczoru. 47 osób zostało bez dachu nad głową
  We wtorek wieczorem doszło do dwóch pożarów w wielorodzinnych budynkach w Czerwionce - Leszczynach. Straty są ogromne, ludzie stracili mieszkania.


 • W komendzie działa jednostka, która tropi pieniądze gangsterów. "Po owocach ich poznacie"
  Specjalna jednostka śląskiej policji wytropiła w zeszłym roku majątek podejrzanych o wartości prawie 75 mln zł. To jeden z najlepszych wyników w Polsce. - Przejęliśmy pieniądze, biżuterię, domy, działki, auta, a także akcje na rachunkach maklerskich - wylicza jeden z oficerów Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.


 • Firmy dają premię za niechodzenie na L4. Ludzie przychodzą do pracy chorzy i zarażają
  Coraz więcej firm daje dodatkowe pieniądze pracownikom, którzy nie korzystają ze zwolnień lekarskich, więc ludzie przychodzą do pracy kaszlący i z katarem.


 • Metropolia dla mieszkańców. To wcale nie politycy decydują o naszym losie
  Większość mieszkańców polskich miast jest przekonana, że decydują o nich politycy. Tak naprawdę jednak ostateczny głos należy do obywateli. Zapraszamy Was na warsztaty.


 • Powstaną nowe projekty rewitalizacji bielskich parków. Drzewa będą bezpieczne
  Bielskie władze chcą rewitalizacji parków Włókniarzy oraz za ratuszem. Po przeprowadzonych konsultacjach prezydent Jarosław Klimaszewski podjął jednak decyzję o odstąpieniu od realizacji tej inwestycji w planowanym do tej pory zakresie.


 • Kancelaria adwokacka szuka sekretarki. Lista jej zadań liczy 67 pozycji, a pensja to 2 tys. zł brutto
  Kancelaria z Chorzowa postanowiła poszukać sekretarki. Pracownica ma się zajmować doradztwem prawnym, interpretacją przepisów prawa karnego, cywilnego oraz gospodarczego, a także pobieraniem czynszu. Wymagania to m.in. wykształcenie wyższe prawnicze lub administracyjne i własny samochód.


 • Podpisano umowę w sprawie Panteonu Górnośląskiego. Premier poprosił, by znalazł się w nim Gerard Cieślik
  W Katowicach podpisano we wtorek umowę ws. utworzenia Panteonu Górnośląskiego. - Mam nadzieję, że znajdzie się tu miejsce dla Ślązaków na bakier z wiarą, ale którzy też byli postaciami wybitnymi, przysłużyli się Polsce - powiedział Mateusz Morawiecki. Premier poprosił arcybiskupa Wiktora Skworca o uhonorowania Gerarda Cieślika, wybitnego piłkarza Ruchu Chorzów.


19 Lutego 2020
Środa
Imieniny obchodzą:
Arnold, Arnolf,
Bądzisława, Gabin,
Henryk, Konrad,
Konrada, Leoncjusz,
Manswet, Marceli
Do końca roku zostało 317 dni.
..::Reklama::..Skup nieruchomości, płacimy gotówką


Partnerzy medialni ......