Naszą witrynę przegląda teraz 674 gości 


Skup nieruchomości, płacimy gotówką


..::Reklama::..
Zamek w Niedzicy kryje wiele legend. Ma tam być ukryty skarb Inków
 Zamek w Niedzicy

Pierwsza legenda o zamku w Niedzicy dotyczy jego usytuowania na skale i raczej mało kto w nią wierzy. Druga legenda w wielu fragmentach nie jest fikcją. Może nawet w ogóle nią nie jest. Choć stwierdzenie, ile w tej historii prawdy jest bardzo trudne.
Zamek w Niedzicy znajduje się nad Jeziorem Czorsztyńskim, niedaleko Pienińskiego Parku Narodowego. Bliżej stąd na Słowację niż do leżącego 40 km na południowy zachód Zakopanego. Jest to jedna z większych atrakcji okolicy, dobrze znana tym, którzy dotarli nad Dunajec.
Zamek w Niedzicy pierwotnie był średniowieczną warownią zbudowaną na wapiennym wzniesieniu nad Dunajcem. Data jego budowy nie jest znana. Wiadomo tylko, że powstał na początku XIV wieku. Jego pierwszym właścicielem najprawdopodobniej był Kokosz Berzewicz. 
Legenda o złym panie zamku w Niedzicy
Według jednej z legend, w czasie gdy Pieniny były pustoszone przez tatarskie najazdy, panem zamku był okrutny i próżny człowiek. W obawie o własną wygodę miał on zakazać udzielania schronienia w zamku wszystkim przybyszom.
Pewnego dnia przed bramą zjawiła się uciekająca przed Tatarami młoda zakonnica. Według legendy Zamek w Niedzicy wydawał się jej ratunkiem, ale wycieńczona ucieczką nie została wpuszczona do zamku.
Strażnik próbował przekonać pana zamku w Niedzicy, aby wpuścił zakonnicę do środka. Jednak bezskutecznie. Jeszcze tej samej nocy rozpętała się potężna burza, a niektórzy mieli słyszeć tajemnicze głosy, że pewnego dnia zamek pogrąży się w ruinie.
Według legendy o zamku w Niedzicy następnego dnia zobaczono na skalę rysę. Od tej pory szczelina się powiększa, aż pewnego dnia pochłonie zamek w ramach kary za nieudzielenie pomocy przez próżnego właściciela zamku w Niedzicy.
Legenda o skarbie Inków na Zamku w Niedzicy
Kolejna legenda związana z zamkiem w Niedzicy przenosi nas do XVIII wieku. Potomkiem Kokosza Berzewicza, Sebastian miał wyjechał do Ameryki Południowej, gdzie poślubił Indiankę ze szlacheckiego rodu. Doczekał się z nią córki Uminy, która wyszła za mąż za syna słynnego Tupaca Amaru.
W tym czasie wybuchło indiańskie powstanie przeciwko Hiszpanom. Zakończyło się ono klęską oraz śmiercią Tupaca Amaru. 
Według legendy, wtedy też Umina, jej mąż, Sebastian Berzewicz oraz inni ocalali zabierają cenne skarby i uciekają do Europy.

Ostatecznie Sebastian Berzewicz, Umina i jej syn Antonio, trafiają na zamekw Niedzicy. Tam mają być bezpieczni od ścigających ich Hiszpanów, ale po jakimś czasie w niewyjaśnionych okolicznościach Umina zostaje zabita.
Wnukiem Berzewicza zajęła się dalsza rodzina, która nie próbowała wyjaśnić sprawy skarbu Inków. Według legendy związanej z zamkiem w Niedzicy miało to przynosić nieszczęście.
Ile w tym prawdy? Trudno powiedzieć. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy w lipcu 1946 roku na zamku w Niedzicy pojawia się Andrzej Benesz. Legenda związana ze skarbem i zamkiem w Niedzicy jest ciągle żywa w jego rodzinie, bo to on jest jednym z potomków ocalałego Antonia. W asyście milicji rozbija stopień zamkowych schodów i wyciąga ołowianą tubę.
W środku był kipu, czyli indiańskie pismo węzełkowe. Miało ono być rozszyfrowane w Ameryce Południowej,ale tutaj znowu ślad po skarbie Inków się urywa. Andrzej Benesz, wtedy wicemarszałek Sejmu, zginął w wypadku samochodowym w 1976 roku. Skarb do dzisiaj ma być nieodnaleziony.

Źródło: onet.pl


..::Reklama::..
Łaziska Górne Ratusz 1936 rokNoclegi Katowice


..::Reklama::..
 • Związkowcy z tyskiego Opla: W zakładzie łamane są prawa pracowników. Dyrekcja odpiera zarzuty
  W tyskiej fabryce Opla może dojść do protestów. Związkowcy skarżą się na fatalne warunki pracy i łamanie praw pracowniczych. Władze zakładu odpierają te zarzuty.


 • Górnicy z JSW znów będą protestować w Warszawie. Tym razem pod siedzibą PiS
  Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej zorganizują kolejny protest w Warszawie. W poniedziałek, 24 czerwca, będą pikietować pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości. Chcą w ten sposób zwrócić uwagę na niepokojącą - ich zdaniem - sytuację w spółce.


 • Na trasie S1 cementonaczepa najechała na radiowóz. Dwóch policjantów rannych
  W nocy na trasie S1 w Sosnowcu doszło do poważnego wypadku. Korki tworzą się w tym miejscu do tej pory.


 • Śledczy ze Śląska dokonali przełomu w sprawie zabójstwa 10-letniej Kristiny. Najważniejsza była sobota
  To prokuratorzy z Gliwic i kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach namierzyli, a potem przesłuchali świadka, któremu proponowano zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin - ustaliła "Wyborcza". W sobotę ten człowiek podał śledczym nazwisko prawdziwego sprawcy zbrodni.


 • Lotnisko w Gliwicach w przebudowie. Już wkrótce będzie obsługiwać loty biznesowe
  Kończy się przebudowa lotniska w Gliwicach. Już niedługo będą mogły tu swoje podróże zaczynać i kończyć biznesmeni.


 • Komisja śledcza sprawdzi finanse miasta i zawiadomi prokuraturę. To "grillowanie" byłego prezydenta?
  Radni ze Świętochłowic do końca 2020 roku będą sprawdzać, kto i dlaczego doprowadził miasto na skraj bankructwa. Opozycja mówi o "grillowaniu" byłych władz miasta, a te obecne nie wykluczają doniesień do prokuratury.


 • Światełko dla Artura Hajzera. Wyjątkowy nocny bieg w największym parku w regionie
  W środę w Parku Śląskim odbędzie się siódma edycja Biegu dla Słonia ku pamięci Artura Hajzera, tragicznie zmarłego śląskiego himalaisty. - Pobiegniemy w ciemnościach, z lampkami-czołówkami na głowach - mówi Marcin Rudzki, organizator biegu. Udział w imprezie jest darmowy.


 • Przełomowa decyzja. PKP PLK włączy się w budowę kolei metropolitalnej
  PKP PLK oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia będą ściśle współpracować przy tworzeniu kolei metropolitalnej w regionie.


19 Czerwca 2019
Środa
Imieniny obchodzą:
Borzysław, Gerwazy,
Julianna, Odo,
Protazy, Sylweriusz
Do końca roku zostało 196 dni.
..::Reklama::..

Polecamy w TV

 • Na Wspólnej
  jutro 30.10.2018 20:15 TVN Janusz proponuje Dance wspólny wyjazd do Stanów Zjednoczonych na rok. Marek przyjmuje nową opiekunkę. Kobieta robi na nim wrażenie. W szkole Antosi policja przesłuchuje młodzież w sprawie śmierci Łukasza. Dziewczyna bardzo to przeżywa. Po lekcjach do niej i Kuby podchodzą starsi koledzy Łukasza i im grożą. Joachim i Ewelina ustalają z Ziębami szczegóły przyjęcia weselnego. Panna młoda nie szczędzi Beacie złośliwości. Do baru przychodzi Kazik, który chce się pożegnać. Mężczyzna liczy na to, że zdoła zainteresować sobą Beatę. tv.wp.pl

Skup nieruchomości, płacimy gotówką


Partnerzy medialni ......