Naszą witrynę przegląda teraz 30 gości 


Skup nieruchomości, płacimy gotówką


..::Reklama::..
Zamek w Niedzicy kryje wiele legend. Ma tam być ukryty skarb Inków
 Zamek w Niedzicy

Pierwsza legenda o zamku w Niedzicy dotyczy jego usytuowania na skale i raczej mało kto w nią wierzy. Druga legenda w wielu fragmentach nie jest fikcją. Może nawet w ogóle nią nie jest. Choć stwierdzenie, ile w tej historii prawdy jest bardzo trudne.
Zamek w Niedzicy znajduje się nad Jeziorem Czorsztyńskim, niedaleko Pienińskiego Parku Narodowego. Bliżej stąd na Słowację niż do leżącego 40 km na południowy zachód Zakopanego. Jest to jedna z większych atrakcji okolicy, dobrze znana tym, którzy dotarli nad Dunajec.
Zamek w Niedzicy pierwotnie był średniowieczną warownią zbudowaną na wapiennym wzniesieniu nad Dunajcem. Data jego budowy nie jest znana. Wiadomo tylko, że powstał na początku XIV wieku. Jego pierwszym właścicielem najprawdopodobniej był Kokosz Berzewicz. 
Legenda o złym panie zamku w Niedzicy
Według jednej z legend, w czasie gdy Pieniny były pustoszone przez tatarskie najazdy, panem zamku był okrutny i próżny człowiek. W obawie o własną wygodę miał on zakazać udzielania schronienia w zamku wszystkim przybyszom.
Pewnego dnia przed bramą zjawiła się uciekająca przed Tatarami młoda zakonnica. Według legendy Zamek w Niedzicy wydawał się jej ratunkiem, ale wycieńczona ucieczką nie została wpuszczona do zamku.
Strażnik próbował przekonać pana zamku w Niedzicy, aby wpuścił zakonnicę do środka. Jednak bezskutecznie. Jeszcze tej samej nocy rozpętała się potężna burza, a niektórzy mieli słyszeć tajemnicze głosy, że pewnego dnia zamek pogrąży się w ruinie.
Według legendy o zamku w Niedzicy następnego dnia zobaczono na skalę rysę. Od tej pory szczelina się powiększa, aż pewnego dnia pochłonie zamek w ramach kary za nieudzielenie pomocy przez próżnego właściciela zamku w Niedzicy.
Legenda o skarbie Inków na Zamku w Niedzicy
Kolejna legenda związana z zamkiem w Niedzicy przenosi nas do XVIII wieku. Potomkiem Kokosza Berzewicza, Sebastian miał wyjechał do Ameryki Południowej, gdzie poślubił Indiankę ze szlacheckiego rodu. Doczekał się z nią córki Uminy, która wyszła za mąż za syna słynnego Tupaca Amaru.
W tym czasie wybuchło indiańskie powstanie przeciwko Hiszpanom. Zakończyło się ono klęską oraz śmiercią Tupaca Amaru. 
Według legendy, wtedy też Umina, jej mąż, Sebastian Berzewicz oraz inni ocalali zabierają cenne skarby i uciekają do Europy.

Ostatecznie Sebastian Berzewicz, Umina i jej syn Antonio, trafiają na zamekw Niedzicy. Tam mają być bezpieczni od ścigających ich Hiszpanów, ale po jakimś czasie w niewyjaśnionych okolicznościach Umina zostaje zabita.
Wnukiem Berzewicza zajęła się dalsza rodzina, która nie próbowała wyjaśnić sprawy skarbu Inków. Według legendy związanej z zamkiem w Niedzicy miało to przynosić nieszczęście.
Ile w tym prawdy? Trudno powiedzieć. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy w lipcu 1946 roku na zamku w Niedzicy pojawia się Andrzej Benesz. Legenda związana ze skarbem i zamkiem w Niedzicy jest ciągle żywa w jego rodzinie, bo to on jest jednym z potomków ocalałego Antonia. W asyście milicji rozbija stopień zamkowych schodów i wyciąga ołowianą tubę.
W środku był kipu, czyli indiańskie pismo węzełkowe. Miało ono być rozszyfrowane w Ameryce Południowej,ale tutaj znowu ślad po skarbie Inków się urywa. Andrzej Benesz, wtedy wicemarszałek Sejmu, zginął w wypadku samochodowym w 1976 roku. Skarb do dzisiaj ma być nieodnaleziony.

Źródło: onet.pl


..::Reklama::..
Łaziska Górne Ratusz 1936 rokNoclegi Katowice


..::Reklama::..
 • Małżeństwo oszustów zostało złapane na gorącym uczynku w Katowicach
  Policjanci z Wodzisławia Śląskiego zatrzymali małżeństwo, które ma na koncie szereg oszustw. Przestępczy duet oszukiwał między innymi przy zakupie i sprzedaży aut oraz wyłudzał usługi hotelowe. Został złapany w Katowicach.


 • Właściciele Schroniska Katowickiego w Alpach nie wykluczają zniżek dla katowiczan
  Przedstawiciele Niemieckiego Towarzystwa Alpejskiego odwiedzili Katowice. Wizyta miała związek z nagłośnieniem historii istniejącego do dziś Schroniska Katowickiego w Alpach. Niewykluczone, że mieszkańcy Katowic będą mogli liczyć na zniżki.


 • Marek Migalski kandyduje do Senatu. Kto jeszcze startuje z list Koalicji Obywatelskiej?
  Wybory parlamentarne 2019. Marek Plura w Katowicach, Beata Małecka-Libera w Dąbrowie Górniczej i Marek Migalski w Raciborzu. To kandydaci Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Senatu


 • Wszyscy kandydaci Koalicji Obywatelskiej do Sejmu z województwa śląskiego. Są zmiany i zaskoczenia
  Wybory parlamentarne 2019. Były prezydent Chorzowa, niedoszła prezydent Katowic i radni kandydują w naszym regionie z listy Platformy Obywatelskiej do Sejmu. Znamy nazwiska wszystkich kandydatów.


 • Szef bytomskiego PiS mówi o Marszu Równości, że to "spęd dewiantów". I przyznaje: "Użyłem też słowa zaraza"
  Facebookowa strona BytomskiLew.pl opublikowała komentarze, które w sieci miał umieszczać Maciej Bartków, bytomski radny i przewodniczący koła PiS w Bytomiu. - Rozważam pozew przeciwko administratorom tej strony - mówi radny.


 • Koalicja Obywatelska ogłosiła listy kandydatów. Zygmunt Frankiewicz startuje w wyborach do Senatu
  Wybory parlamentarne 2019. Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej do Senatu


 • Pryskają marzenia trzech posłów PiS. Nie znajdziemy ich na listach
  Wybory parlamentarne 2019. Kończą się kariery trzech posłów PiS. Jeden obiecywał kochance pracę w Orlenie, drugi miał uderzyć znajomego, a trzeci do PiS przystąpił w ostatniej chwili. Żaden nie kandyduje w wyborach parlamentarnych


 • Zamiast tramwajów pojadą autobusy od strony Chorzowa i Siemianowic w kierunku ronda
  W ostatnich dwóch tygodniach sierpnia do ronda w Katowicach nie będą dojeżdżać tramwaje niektórych linii. Najpierw będą to te od strony Chorzowa, a później od Siemianowic. Zamiast nich zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.


20 Sierpnia 2019
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Bernard, Jan, Sabin,
Samuel, Samuela,
Sieciech,
Szwieciech,
Świeciech,
Sobiesław
Do końca roku zostało 134 dni.
..::Reklama::..

Polecamy w TV

 • Na Wspólnej
  jutro 30.10.2018 20:15 TVN Janusz proponuje Dance wspólny wyjazd do Stanów Zjednoczonych na rok. Marek przyjmuje nową opiekunkę. Kobieta robi na nim wrażenie. W szkole Antosi policja przesłuchuje młodzież w sprawie śmierci Łukasza. Dziewczyna bardzo to przeżywa. Po lekcjach do niej i Kuby podchodzą starsi koledzy Łukasza i im grożą. Joachim i Ewelina ustalają z Ziębami szczegóły przyjęcia weselnego. Panna młoda nie szczędzi Beacie złośliwości. Do baru przychodzi Kazik, który chce się pożegnać. Mężczyzna liczy na to, że zdoła zainteresować sobą Beatę. tv.wp.pl

Skup nieruchomości, płacimy gotówką


Partnerzy medialni ......