Naszą witrynę przegląda teraz 122 gości 


Skup nieruchomości, płacimy gotówką


..::Reklama::..
Zamek w Niedzicy kryje wiele legend. Ma tam być ukryty skarb Inków
 Zamek w Niedzicy

Pierwsza legenda o zamku w Niedzicy dotyczy jego usytuowania na skale i raczej mało kto w nią wierzy. Druga legenda w wielu fragmentach nie jest fikcją. Może nawet w ogóle nią nie jest. Choć stwierdzenie, ile w tej historii prawdy jest bardzo trudne.
Zamek w Niedzicy znajduje się nad Jeziorem Czorsztyńskim, niedaleko Pienińskiego Parku Narodowego. Bliżej stąd na Słowację niż do leżącego 40 km na południowy zachód Zakopanego. Jest to jedna z większych atrakcji okolicy, dobrze znana tym, którzy dotarli nad Dunajec.
Zamek w Niedzicy pierwotnie był średniowieczną warownią zbudowaną na wapiennym wzniesieniu nad Dunajcem. Data jego budowy nie jest znana. Wiadomo tylko, że powstał na początku XIV wieku. Jego pierwszym właścicielem najprawdopodobniej był Kokosz Berzewicz. 
Legenda o złym panie zamku w Niedzicy
Według jednej z legend, w czasie gdy Pieniny były pustoszone przez tatarskie najazdy, panem zamku był okrutny i próżny człowiek. W obawie o własną wygodę miał on zakazać udzielania schronienia w zamku wszystkim przybyszom.
Pewnego dnia przed bramą zjawiła się uciekająca przed Tatarami młoda zakonnica. Według legendy Zamek w Niedzicy wydawał się jej ratunkiem, ale wycieńczona ucieczką nie została wpuszczona do zamku.
Strażnik próbował przekonać pana zamku w Niedzicy, aby wpuścił zakonnicę do środka. Jednak bezskutecznie. Jeszcze tej samej nocy rozpętała się potężna burza, a niektórzy mieli słyszeć tajemnicze głosy, że pewnego dnia zamek pogrąży się w ruinie.
Według legendy o zamku w Niedzicy następnego dnia zobaczono na skalę rysę. Od tej pory szczelina się powiększa, aż pewnego dnia pochłonie zamek w ramach kary za nieudzielenie pomocy przez próżnego właściciela zamku w Niedzicy.
Legenda o skarbie Inków na Zamku w Niedzicy
Kolejna legenda związana z zamkiem w Niedzicy przenosi nas do XVIII wieku. Potomkiem Kokosza Berzewicza, Sebastian miał wyjechał do Ameryki Południowej, gdzie poślubił Indiankę ze szlacheckiego rodu. Doczekał się z nią córki Uminy, która wyszła za mąż za syna słynnego Tupaca Amaru.
W tym czasie wybuchło indiańskie powstanie przeciwko Hiszpanom. Zakończyło się ono klęską oraz śmiercią Tupaca Amaru. 
Według legendy, wtedy też Umina, jej mąż, Sebastian Berzewicz oraz inni ocalali zabierają cenne skarby i uciekają do Europy.

Ostatecznie Sebastian Berzewicz, Umina i jej syn Antonio, trafiają na zamekw Niedzicy. Tam mają być bezpieczni od ścigających ich Hiszpanów, ale po jakimś czasie w niewyjaśnionych okolicznościach Umina zostaje zabita.
Wnukiem Berzewicza zajęła się dalsza rodzina, która nie próbowała wyjaśnić sprawy skarbu Inków. Według legendy związanej z zamkiem w Niedzicy miało to przynosić nieszczęście.
Ile w tym prawdy? Trudno powiedzieć. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy w lipcu 1946 roku na zamku w Niedzicy pojawia się Andrzej Benesz. Legenda związana ze skarbem i zamkiem w Niedzicy jest ciągle żywa w jego rodzinie, bo to on jest jednym z potomków ocalałego Antonia. W asyście milicji rozbija stopień zamkowych schodów i wyciąga ołowianą tubę.
W środku był kipu, czyli indiańskie pismo węzełkowe. Miało ono być rozszyfrowane w Ameryce Południowej,ale tutaj znowu ślad po skarbie Inków się urywa. Andrzej Benesz, wtedy wicemarszałek Sejmu, zginął w wypadku samochodowym w 1976 roku. Skarb do dzisiaj ma być nieodnaleziony.

Źródło: onet.pl


..::Reklama::..
Łaziska Górne Ratusz 1936 rokNoclegi Katowice


..::Reklama::..
 • W Centrum Handlowym 3 Stawy w Katowicach każdy może zbudować budkę dla ptaków
  Największy warsztat stolarski w Polsce w sobotę powstaje w Centrum Handlowym 3 Stawy w Katowicach. W ramach akcji Ptaszkowe Love od godz. 12 każdy może budować budki dla ptaków


 • Wielka akcja policji w Katowicach. Surowe kary dla kierowców
  Od wczesnych godzin rannych w sobotę policjanci prowadzą akcję "Prędkość". Policjanci sprawdzają przestrzeganie dozwolonej prędkości.


 • Kazimierz Kutz o prezesie Kaczyńskim i Polaku-katoliku. Nic nie straciło aktualności
  16 lutego 1929 r. urodził się Kazimierz Kutz. Gdyby doczekał 90. urodzin pewnie by nas uraczył z tej okazji anegdotami i powiedział, co myśli o tym, co się wokół dzieje. O prezesie Kaczyńskim, nacjonalizmie, Polaku-katoliku i nie tylko. Wystarczy jednak sięgnąć do jego felietonów i wywiadów, by się przekonać, że Kutz jakby dalej z nami rozmawiał. Oto nasz wybór jego tekstów.


 • Drony, czujniki powietrza, serwisy ogłoszeniowe. Straż miejska walczy ze smogiem na różne sposoby
  Od początku sezonu grzewczego funkcjonariusze straży miejskiej kontrolują piece, paleniska i kotłownie, sprawdzając, czy zamiast opału nie spala się w nich toksycznych i zabronionych odpadów. Sięgają przy tym do coraz nowocześniejszych i bardziej wyszukanych metod.


 • Gratka dla fanów e-sportu. Mamy dla Was zaproszenia na Intel Extreme Masters w Katowicach
  Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach kolejny raz staną się arenami prestiżowego turnieju Intel Extreme Masters. E-sportowe zawody odbędą się na przełomie lutego i marca. Pula nagród wyniesie w tym roku prawie 10 mln zł.


 • Najbardziej denerwują nas piraci drogowi i pijący pod chmurką
  W zeszłym roku na internetowych mapach bezpieczeństwa mieszkańcy województwa śląskiego wskazali 112 tysięcy miejsc, w których notorycznie łamane jest prawo. To ponad dwa razy więcej niż w poprzednim. Najwięcej zgłoszeń dotyczy piratów drogowych i picia alkoholu pod chmurką.


 • 20-latek napadł na zakład krawiecki. Kamera nagrała z bliska jego twarz
  Młody mężczyzna napadł na pracownicę zakładu krawieckiego przy ul. 3 Maja w Dąbrowie Górniczej, ukradł pieniądze i uciekł. Nie wiedział, że jego twarz nagrała z bliska kamera monitoringu w pobliskim sklepie.


 • Rozpoczęła się przebudowa zniszczonego pałacu w Bytomiu
  Jakie tajemnice skrywa w sobie pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach? Trwają prace archeologiczne i remontowe związane z rewitalizacją pałacu, w którym dzieciństwo spędziła Ewa von Tiele-Winckle.


16 Lutego 2019
Sobota
Imieniny obchodzą:
Bernard, Danuta,
Dan, Danisz,
Julianna, Symeon
Do końca roku zostało 319 dni.

Warning: Parameter 1 to modMainMenuHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /home/helmut007/ftp/e-laziska.pl/libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99
..::Reklama::..

Polecamy w TV

 • Na Wspólnej
  jutro 30.10.2018 20:15 TVN Janusz proponuje Dance wspólny wyjazd do Stanów Zjednoczonych na rok. Marek przyjmuje nową opiekunkę. Kobieta robi na nim wrażenie. W szkole Antosi policja przesłuchuje młodzież w sprawie śmierci Łukasza. Dziewczyna bardzo to przeżywa. Po lekcjach do niej i Kuby podchodzą starsi koledzy Łukasza i im grożą. Joachim i Ewelina ustalają z Ziębami szczegóły przyjęcia weselnego. Panna młoda nie szczędzi Beacie złośliwości. Do baru przychodzi Kazik, który chce się pożegnać. Mężczyzna liczy na to, że zdoła zainteresować sobą Beatę. tv.wp.pl

Skup nieruchomości, płacimy gotówką


Partnerzy medialni ......