Naszą witrynę przegląda teraz 59 gości 


Skup nieruchomości, płacimy gotówką


..::Reklama::..
Zamek w Niedzicy kryje wiele legend. Ma tam być ukryty skarb Inków
 Zamek w Niedzicy

Pierwsza legenda o zamku w Niedzicy dotyczy jego usytuowania na skale i raczej mało kto w nią wierzy. Druga legenda w wielu fragmentach nie jest fikcją. Może nawet w ogóle nią nie jest. Choć stwierdzenie, ile w tej historii prawdy jest bardzo trudne.
Zamek w Niedzicy znajduje się nad Jeziorem Czorsztyńskim, niedaleko Pienińskiego Parku Narodowego. Bliżej stąd na Słowację niż do leżącego 40 km na południowy zachód Zakopanego. Jest to jedna z większych atrakcji okolicy, dobrze znana tym, którzy dotarli nad Dunajec.
Zamek w Niedzicy pierwotnie był średniowieczną warownią zbudowaną na wapiennym wzniesieniu nad Dunajcem. Data jego budowy nie jest znana. Wiadomo tylko, że powstał na początku XIV wieku. Jego pierwszym właścicielem najprawdopodobniej był Kokosz Berzewicz.
Legenda o złym panie zamku w Niedzicy
Według jednej z legend, w czasie gdy Pieniny były pustoszone przez tatarskie najazdy, panem zamku był okrutny i próżny człowiek. W obawie o własną wygodę miał on zakazać udzielania schronienia w zamku wszystkim przybyszom.
Pewnego dnia przed bramą zjawiła się uciekająca przed Tatarami młoda zakonnica. Według legendy Zamek w Niedzicy wydawał się jej ratunkiem, ale wycieńczona ucieczką nie została wpuszczona do zamku.
Strażnik próbował przekonać pana zamku w Niedzicy, aby wpuścił zakonnicę do środka. Jednak bezskutecznie. Jeszcze tej samej nocy rozpętała się potężna burza, a niektórzy mieli słyszeć tajemnicze głosy, że pewnego dnia zamek pogrąży się w ruinie.
Według legendy o zamku w Niedzicy następnego dnia zobaczono na skalę rysę. Od tej pory szczelina się powiększa, aż pewnego dnia pochłonie zamek w ramach kary za nieudzielenie pomocy przez próżnego właściciela zamku w Niedzicy.
Legenda o skarbie Inków na Zamku w Niedzicy
Kolejna legenda związana z zamkiem w Niedzicy przenosi nas do XVIII wieku. Potomkiem Kokosza Berzewicza, Sebastian miał wyjechał do Ameryki Południowej, gdzie poślubił Indiankę ze szlacheckiego rodu. Doczekał się z nią córki Uminy, która wyszła za mąż za syna słynnego Tupaca Amaru.
W tym czasie wybuchło indiańskie powstanie przeciwko Hiszpanom. Zakończyło się ono klęską oraz śmiercią Tupaca Amaru. 
Według legendy, wtedy też Umina, jej mąż, Sebastian Berzewicz oraz inni ocalali zabierają cenne skarby i uciekają do Europy.

Ostatecznie Sebastian Berzewicz, Umina i jej syn Antonio, trafiają na zamekw Niedzicy. Tam mają być bezpieczni od ścigających ich Hiszpanów, ale po jakimś czasie w niewyjaśnionych okolicznościach Umina zostaje zabita.
Wnukiem Berzewicza zajęła się dalsza rodzina, która nie próbowała wyjaśnić sprawy skarbu Inków. Według legendy związanej z zamkiem w Niedzicy miało to przynosić nieszczęście.
Ile w tym prawdy? Trudno powiedzieć. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy w lipcu 1946 roku na zamku w Niedzicy pojawia się Andrzej Benesz. Legenda związana ze skarbem i zamkiem w Niedzicy jest ciągle żywa w jego rodzinie, bo to on jest jednym z potomków ocalałego Antonia. W asyście milicji rozbija stopień zamkowych schodów i wyciąga ołowianą tubę.
W środku był kipu, czyli indiańskie pismo węzełkowe. Miało ono być rozszyfrowane w Ameryce Południowej,ale tutaj znowu ślad po skarbie Inków się urywa. Andrzej Benesz, wtedy wicemarszałek Sejmu, zginął w wypadku samochodowym w 1976 roku. Skarb do dzisiaj ma być nieodnaleziony.

Źródło: onet.pl


..::Reklama::..
Łaziska Górne Ratusz 1936 rokNoclegi Katowice


..::Reklama::..
 • Trzy sarny wróciły na plac budowy. W czasie akcji ratunkowej jedna z nich uderzyła w auto
  Sarny, które w niedzielę uwolnili miłośnicy zwierząt, w poniedziałek wróciły na plac budowy w Sosnowcu. Akcję ratunkową trzeba więc było powtórzyć. W jej trakcie jedno ze zwierząt zostało potrącone przez kierowcę, który nie chciał zatrzymać samochodu.


 • Koncert świąteczny. Młynarski plays Młynarski z udziałem Gaby Kulki w Muzeum Śląskim
  W czwartek 12 grudnia w Muzeum Śląskim odbędzie się przedświąteczny koncert zespołu Młynarski plays Młynarski z gościnnym udziałem Gaby Kulki.


 • Robotnicy już szli z trumną przez miasto. Ale fabryka wcale nie umarła
  Na Górnym Śląsku i w Zagłębiu nie wszystkie miasta mają rynek. Nie w każdym zostało wytyczone wyraźne centrum. Ale budowa takiego miejsca od podstaw, i to według pomysłu mieszkańców, to ewenement.


 • Sąd: Zwrot "pokazywać ryje" nie znieważa policjantów, bo trudno od osoby po zawodówce oczekiwać wyszukanych manier
  Chorzowski sąd uznał, że kibic, krzycząc do policjantów "pokazywać ryje" nie znieważył ich, bo od osoby z wykształceniem zawodowym trudno oczekiwać wyszukanych manier. Prokuratura zaskarżyła w poniedziałek to postanowienie.


 • ING Bank Śląski znalazł kupca na najbardziej rozpoznawalny gmach w centrum Sosnowca
  ING Bank Śląski sprzedaje zabytkowy gmach przy ul. Małachowskiego 7 w Sosnowcu. Umowa wkrótce zostanie podpisana, ale już 6 grudnia oddział został zamknięty.


 • Nowy stadion w Katowicach miałby kosztować 561 mln zł. "To dla nas szok. Nie stać nas na to"
  Katowiccy urzędnicy odmówili przyjęcia projektu stadionu piłkarskiego, który ma powstać w okolicy ul. Bocheńskiego w Katowicach. Powód? Zbyt wysoka cena budowy


 • Sędziowie wyszli przed sąd w Katowicach. "Murem za Krystianem"
  Blisko stu śląskich sędziów stanęło w poniedziałek przed Sądem Okręgowym w Katowicach. Z kartek ułożyli napis "Murem za Krystianem Markiewiczem".


 • Tablice ostrzegające przed zarazą stanęły w Katowicach
  Żółte tablice z czarnym napisem "Uwaga! Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony" pojawiły się przy głównych drogach w Katowicach. Wkrótce powinny zostać usunięte.


9 Grudnia 2019
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Delfina, Joachim,
Joachima, Leokadia,
Loda, Waleria,
Wielisława,
Wiesław
Do końca roku zostało 23 dni.
..::Reklama::..Skup nieruchomości, płacimy gotówką


Partnerzy medialni ......