Naszą witrynę przegląda teraz 34 gości 


Skup nieruchomości, płacimy gotówką


..::Reklama::..
Zamek w Niedzicy kryje wiele legend. Ma tam być ukryty skarb Inków
 Zamek w Niedzicy

Pierwsza legenda o zamku w Niedzicy dotyczy jego usytuowania na skale i raczej mało kto w nią wierzy. Druga legenda w wielu fragmentach nie jest fikcją. Może nawet w ogóle nią nie jest. Choć stwierdzenie, ile w tej historii prawdy jest bardzo trudne.
Zamek w Niedzicy znajduje się nad Jeziorem Czorsztyńskim, niedaleko Pienińskiego Parku Narodowego. Bliżej stąd na Słowację niż do leżącego 40 km na południowy zachód Zakopanego. Jest to jedna z większych atrakcji okolicy, dobrze znana tym, którzy dotarli nad Dunajec.
Zamek w Niedzicy pierwotnie był średniowieczną warownią zbudowaną na wapiennym wzniesieniu nad Dunajcem. Data jego budowy nie jest znana. Wiadomo tylko, że powstał na początku XIV wieku. Jego pierwszym właścicielem najprawdopodobniej był Kokosz Berzewicz. 
Legenda o złym panie zamku w Niedzicy
Według jednej z legend, w czasie gdy Pieniny były pustoszone przez tatarskie najazdy, panem zamku był okrutny i próżny człowiek. W obawie o własną wygodę miał on zakazać udzielania schronienia w zamku wszystkim przybyszom.
Pewnego dnia przed bramą zjawiła się uciekająca przed Tatarami młoda zakonnica. Według legendy Zamek w Niedzicy wydawał się jej ratunkiem, ale wycieńczona ucieczką nie została wpuszczona do zamku.
Strażnik próbował przekonać pana zamku w Niedzicy, aby wpuścił zakonnicę do środka. Jednak bezskutecznie. Jeszcze tej samej nocy rozpętała się potężna burza, a niektórzy mieli słyszeć tajemnicze głosy, że pewnego dnia zamek pogrąży się w ruinie.
Według legendy o zamku w Niedzicy następnego dnia zobaczono na skalę rysę. Od tej pory szczelina się powiększa, aż pewnego dnia pochłonie zamek w ramach kary za nieudzielenie pomocy przez próżnego właściciela zamku w Niedzicy.
Legenda o skarbie Inków na Zamku w Niedzicy
Kolejna legenda związana z zamkiem w Niedzicy przenosi nas do XVIII wieku. Potomkiem Kokosza Berzewicza, Sebastian miał wyjechał do Ameryki Południowej, gdzie poślubił Indiankę ze szlacheckiego rodu. Doczekał się z nią córki Uminy, która wyszła za mąż za syna słynnego Tupaca Amaru.
W tym czasie wybuchło indiańskie powstanie przeciwko Hiszpanom. Zakończyło się ono klęską oraz śmiercią Tupaca Amaru. 
Według legendy, wtedy też Umina, jej mąż, Sebastian Berzewicz oraz inni ocalali zabierają cenne skarby i uciekają do Europy.

Ostatecznie Sebastian Berzewicz, Umina i jej syn Antonio, trafiają na zamekw Niedzicy. Tam mają być bezpieczni od ścigających ich Hiszpanów, ale po jakimś czasie w niewyjaśnionych okolicznościach Umina zostaje zabita.
Wnukiem Berzewicza zajęła się dalsza rodzina, która nie próbowała wyjaśnić sprawy skarbu Inków. Według legendy związanej z zamkiem w Niedzicy miało to przynosić nieszczęście.
Ile w tym prawdy? Trudno powiedzieć. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy w lipcu 1946 roku na zamku w Niedzicy pojawia się Andrzej Benesz. Legenda związana ze skarbem i zamkiem w Niedzicy jest ciągle żywa w jego rodzinie, bo to on jest jednym z potomków ocalałego Antonia. W asyście milicji rozbija stopień zamkowych schodów i wyciąga ołowianą tubę.
W środku był kipu, czyli indiańskie pismo węzełkowe. Miało ono być rozszyfrowane w Ameryce Południowej,ale tutaj znowu ślad po skarbie Inków się urywa. Andrzej Benesz, wtedy wicemarszałek Sejmu, zginął w wypadku samochodowym w 1976 roku. Skarb do dzisiaj ma być nieodnaleziony.

Źródło: onet.pl


..::Reklama::..
Łaziska Górne Ratusz 1936 rokNoclegi Katowice


..::Reklama::..
 • Lex deweloper w Katowicach. Radni zgodzili się na budowę. Inwestor wyremontuje wieżę ciśnień
  Radni z Katowic głosami PiS i Forum Samorządowego Marcina Krupy zgodzili się na nową inwestycję w Szopienicach. To pierwszy wniosek w ramach tzw. lex deweloper, którym zajęli się miejscy radni


 • Mały świadek koronny nakłamał? Sąd dostał szokujące nagranie w sprawie handlu narkotykami
  Do Sądu Okręgowego w Katowicach trafiło nagranie, z którego wynika, że mały świadek koronny, który obciążył kilkadziesiąt osób podejrzanych o handel narkotykami, przyznaje się do tego, iż zmyślił zeznania.


 • Zabytek popadł w ruinę. Kupili go harcerze i do Ula w Bytomiu wróci życie
  W budynku u zbiegu ulic Korfantego i Sokoła w Bytomiu było niegdyś gwarno jak w ulu. Stąd podobno wzięła się potoczna jego nazwa. Zabytek popadł w ruinę, być może jednak wkrótce wróci tu życie.


 • Ktoś truje psy w Katowicach? Kilka zwierząt zachorowało
  Ktoś truje psy spacerujące w okolicach Dog Parku w Katowicach-Wełnowcu - przestrzegają przedstawiciele Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. - Mamy informacje od właścicieli, że kilka zwierząt zachorowało. Dostaliśmy też zdjęcia rzuconej na ziemię kiełbasy - mówi Patrycja Wojtyczka, prezeska katowickiego oddziału TOZ.


 • Wystartowało połączenie na Fuerteventurę z Katowic. 175 pasażerów na pokładzie
  W czwartek 25 kwietnia linia lotnicza Wizz Air zainaugurowała połączenie z Katowice Airport na Fuerteventurę. W pierwszy rejs Wizz Aira na drugą co do wielkości wyspę archipelagu Wysp Kanaryjskich poleciało 175 pasażerów.


 • Karambol na drodze S52. W ciężarówce wystrzeliła opona
  Policjanci z bielskiej komendy wraz z prokuratorem ustalają okoliczności wypadku, do którego doszło w piątek około 11.20 na drodze ekspresowej S52 w Jasienicy koło Bielska-Białej. W wypadku brały udział cztery samochody, a cztery osoby zostały ranne.


 • Smoła rozlała się na DK-1 w Kobiórze. Dwa pasy zablokowane
  W piątek doszło do poważnego utrudnienia na DK-1 w Kobiórze. Nieczynne są dwa pasy w stronę Bielska-Białej. Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.


 • Goście, którzy odwiedzą Katowice, będą mieli immunitet. A rząd ich ubezpieczy
  Uczestnicy organizowanej w Katowicach Europejskiej Konferencji Interpolu będą mieli zagwarantowany immunitet oraz możliwość dokonywania przelewów finansowych bez żadnej kontroli. W nocy z czwartku na piątek Sejm przyjął przepisy w tej sprawie.


26 Kwietnia 2019
Piątek
Imieniny obchodzą:
Artemon, Klaudiusz,
Klet, Marcelin,
Marcelina, Maria,
Marzena, Spycimir
Do końca roku zostało 250 dni.
..::Reklama::..

Polecamy w TV

 • Na Wspólnej
  jutro 30.10.2018 20:15 TVN Janusz proponuje Dance wspólny wyjazd do Stanów Zjednoczonych na rok. Marek przyjmuje nową opiekunkę. Kobieta robi na nim wrażenie. W szkole Antosi policja przesłuchuje młodzież w sprawie śmierci Łukasza. Dziewczyna bardzo to przeżywa. Po lekcjach do niej i Kuby podchodzą starsi koledzy Łukasza i im grożą. Joachim i Ewelina ustalają z Ziębami szczegóły przyjęcia weselnego. Panna młoda nie szczędzi Beacie złośliwości. Do baru przychodzi Kazik, który chce się pożegnać. Mężczyzna liczy na to, że zdoła zainteresować sobą Beatę. tv.wp.pl

Skup nieruchomości, płacimy gotówką


Partnerzy medialni ......