Naszą witrynę przegląda teraz 30 gości 


Skup nieruchomości, płacimy gotówką


..::Reklama::..
Zamek w Niedzicy kryje wiele legend. Ma tam być ukryty skarb Inków
 Zamek w Niedzicy

Pierwsza legenda o zamku w Niedzicy dotyczy jego usytuowania na skale i raczej mało kto w nią wierzy. Druga legenda w wielu fragmentach nie jest fikcją. Może nawet w ogóle nią nie jest. Choć stwierdzenie, ile w tej historii prawdy jest bardzo trudne.
Zamek w Niedzicy znajduje się nad Jeziorem Czorsztyńskim, niedaleko Pienińskiego Parku Narodowego. Bliżej stąd na Słowację niż do leżącego 40 km na południowy zachód Zakopanego. Jest to jedna z większych atrakcji okolicy, dobrze znana tym, którzy dotarli nad Dunajec.
Zamek w Niedzicy pierwotnie był średniowieczną warownią zbudowaną na wapiennym wzniesieniu nad Dunajcem. Data jego budowy nie jest znana. Wiadomo tylko, że powstał na początku XIV wieku. Jego pierwszym właścicielem najprawdopodobniej był Kokosz Berzewicz.
Legenda o złym panie zamku w Niedzicy
Według jednej z legend, w czasie gdy Pieniny były pustoszone przez tatarskie najazdy, panem zamku był okrutny i próżny człowiek. W obawie o własną wygodę miał on zakazać udzielania schronienia w zamku wszystkim przybyszom.
Pewnego dnia przed bramą zjawiła się uciekająca przed Tatarami młoda zakonnica. Według legendy Zamek w Niedzicy wydawał się jej ratunkiem, ale wycieńczona ucieczką nie została wpuszczona do zamku.
Strażnik próbował przekonać pana zamku w Niedzicy, aby wpuścił zakonnicę do środka. Jednak bezskutecznie. Jeszcze tej samej nocy rozpętała się potężna burza, a niektórzy mieli słyszeć tajemnicze głosy, że pewnego dnia zamek pogrąży się w ruinie.
Według legendy o zamku w Niedzicy następnego dnia zobaczono na skalę rysę. Od tej pory szczelina się powiększa, aż pewnego dnia pochłonie zamek w ramach kary za nieudzielenie pomocy przez próżnego właściciela zamku w Niedzicy.
Legenda o skarbie Inków na Zamku w Niedzicy
Kolejna legenda związana z zamkiem w Niedzicy przenosi nas do XVIII wieku. Potomkiem Kokosza Berzewicza, Sebastian miał wyjechał do Ameryki Południowej, gdzie poślubił Indiankę ze szlacheckiego rodu. Doczekał się z nią córki Uminy, która wyszła za mąż za syna słynnego Tupaca Amaru.
W tym czasie wybuchło indiańskie powstanie przeciwko Hiszpanom. Zakończyło się ono klęską oraz śmiercią Tupaca Amaru. 
Według legendy, wtedy też Umina, jej mąż, Sebastian Berzewicz oraz inni ocalali zabierają cenne skarby i uciekają do Europy.

Ostatecznie Sebastian Berzewicz, Umina i jej syn Antonio, trafiają na zamekw Niedzicy. Tam mają być bezpieczni od ścigających ich Hiszpanów, ale po jakimś czasie w niewyjaśnionych okolicznościach Umina zostaje zabita.
Wnukiem Berzewicza zajęła się dalsza rodzina, która nie próbowała wyjaśnić sprawy skarbu Inków. Według legendy związanej z zamkiem w Niedzicy miało to przynosić nieszczęście.
Ile w tym prawdy? Trudno powiedzieć. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy w lipcu 1946 roku na zamku w Niedzicy pojawia się Andrzej Benesz. Legenda związana ze skarbem i zamkiem w Niedzicy jest ciągle żywa w jego rodzinie, bo to on jest jednym z potomków ocalałego Antonia. W asyście milicji rozbija stopień zamkowych schodów i wyciąga ołowianą tubę.
W środku był kipu, czyli indiańskie pismo węzełkowe. Miało ono być rozszyfrowane w Ameryce Południowej,ale tutaj znowu ślad po skarbie Inków się urywa. Andrzej Benesz, wtedy wicemarszałek Sejmu, zginął w wypadku samochodowym w 1976 roku. Skarb do dzisiaj ma być nieodnaleziony.

Źródło: onet.pl


..::Reklama::..
Łaziska Górne Ratusz 1936 rokNoclegi Katowice


..::Reklama::..
 • Projekty architekta z Pszczyny zachwycają świat. Nagroda goni nagrodę
  - Pracując dla niemieckich biur architektonicznych nauczyłem się pragmatyzmu - mówi Piotr Kuczia, pochodzący z Pszczyny architekt, którego projekty i pomysły tylko w tym roku zostały nagrodzone kilkanaście razy w najważniejszych konkursach na świecie.


 • Była pacjentka oskarża lekarzy szpitala psychiatrycznego. Choć śledczy dwa razy postępowanie umorzyli
  Była pacjentka oskarża lekarzy Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Jej zdaniem w placówce sfałszowano jej dokumentację medyczną. Wcześniej dwukrotnie rybnicka prokuratura umorzyła postępowanie w tej sprawie.


 • Firma w pół roku buduje domy. Niektórzy ponad rok czekają na przeprowadzkę
  Sylwester Siry wynajął firmę, która w pół roku w Czechowicach-Dziedzicach miała mu wybudować dom. - Choć pieniądze zapłaciłem, od roku nie mogę w nim zamieszkać, budowę kończę sam. I nie jestem jedynym klientem tej firmy, który ma kłopoty - mówi Siry.


 • Ambitny plan trafi na półkę. Nie będzie hokeja na Stadionie Śląskim
  Budowa lodowiska na Stadionie Śląskim okazała się zbyt drogim przedsięwzięciem. Polski Związek Hokeja na Lodzie liczył, że na chorzowskim gigancie uda się zorganizować finałowy turniej Pucharu Polski.


 • Przeciętny Polak wyrzuca 235 kilogramów jedzenia rocznie. W Mysłowicach nauczą, jak nie marnować żywności
  Według raportu Banków Żywności, co roku w Polsce wyrzuca się około 9 mln ton jedzenia. To 235 kilogramów na każdego Polaka. W Roślinnej Kuchni Zero Waste będzie można się nauczyć, jak nie marnować żywności we własnym domu.


 • Przyszli na rynek bronić Rożawy. Policja rozwiązała manifestację
  "Stop tureckiej inwazji na Rożawę!", "Łapy precz od Rożawy", "Fuck you Erdogan" - z takimi transparentami przyszło w środę wieczorem na katowicki rynek około 200 manifestantów solidaryzujących się z mieszkańcami Rożawy zaatakowanej przez wojska tureckie.


 • Mieszkańcy Katowic przeciw karaniu więzieniem za edukację seksualną [ZDJĘCIA]
  Ponad 100 osób protestowało w środę w Katowicach przeciw karaniu więzieniem za edukację seksualną. - Projekt ustawy, która zakazałaby edukacji seksualnej czy antykoncepcji, to kpina z praw człowieka - podkreślali manifestujący.


 • Helena Oślizło: "Mąż wprawia mnie w dumę. Dobrze o nim mówią, a ja wiem, że to prawda" [ROZMOWA]
  Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak ważne są żony piłkarzy. My zachwycamy się występami gwiazd na boisku, a to one dbają o to, żeby mężowie nie zaprzątali sobie niczym głowy.


17 Października 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Lucyna, Małgorzata,
Marian, Sulisława,
Wiktor, Wiktoriusz
Do końca roku zostało 76 dni.
..::Reklama::..Skup nieruchomości, płacimy gotówką


Partnerzy medialni ......